5. Tomek S. i Ania Wilk

Hej  😉

Chcielibyśmy Was serdecznie zaprosić do wspólnej wędrówki trasą nr 5, podczas której będziemy przemierzać malownicze i zarazem urozmaicone pasma Gór Izerskich, Karkonoszy oraz Rudaw Janowickich przy okazji zdobywając trzy szczyty do Korony Gór Polski (w tym najwyższy szczyt Czech), a także podziwiać rozległe panoramy (o ile pogoda pozwoli 😉 , lasy, łąki, gołoborza, torfowiska, skałki, wodospady i piękne karkonoskie stawy, a może nawet wschody i zachody Słońca 😉 Nie zabraknie też czasu na odwiedzenie mijanych na trasie licznych schronisk, wstąpienie gdzieś na obiad czy skosztowanie czeskiego piwa, a o to, aby nie zgubić szlaku postarają się zadbać Wasi przewodnicy: Ania – młodsza stażem Kołowiczka, gitarzystka i pasjonatka fotografii oraz Tomek – absolwent UEK mający za sobą wiele wyjazdów górskich 😉

Dzień pierwszy (poniedziałek, 30.04.2018)

Szklarska Poręba Górna – Wysoki Kamień – Wysoka Kopa„Chatka Górzystów”Izerska Hala – Schronisko „Orle”

czas przejścia – 6:10 h, 20.5 km, suma podejść: 637 m

https://mapa-turystyczna.pl/route/zei6

Na majówkę wyruszamy w niedzielę 29.04 późnym wieczorem. Po nocnej podróży we Wrocławiu przesiądziemy się do pociągu, który malowniczą trasą Kolei Izerskiej dowiezie nas wczesnym rankiem na początek szlaku – do Szklarskiej Poręby Górnej. Wędrówkę zaczniemy od Gór Izerskichczerwonym szlakiem wejdziemy na Wysoki Kamień z panoramą Karkonoszy, a po odpoczynku w schronisku idąc dalej grzbietem miniemy kopalnię kwarcu Stanisław i po nieznacznym zejściu ze szlaku wejdziemy na szczyt Wysokiej Kopy (1126 m n.p.m.) – najwyższy w całym paśmie. Dalej udamy się żółtym szlakiem w kierunku „Chatki Górzystów”, skąd po odpoczynku dotrzemy znów czerwonym przez rozległe torfowiska Hali Izerskiej do schroniska „Orle” w Dolinie Izery, gdzie czeka nas pierwszy wspólnie spędzony wieczór i nocleg.

Dzeiń 1

Dzień drugi (wtorek, 01.05.2018)

Schronisko „Orle” – Jakuszyce -> Szklarska Poręba Górna – Wodospad Kamieńczyka – Hala Szrenicka – Szrenica –Vosecká Bouda – Źródła Łaby – Śnieżne Kotły Schronisko „Pod Łabskim Szczytem”

czas przejścia – 6:20 h, 18.4 km, suma podejść: 1134 m

https://mapa-turystyczna.pl/route/3ujn oraz https://mapa-turystyczna.pl/route/m4u3

Po niezbyt wczesnym śniadaniu niespiesznie będziemy kierować się czerwonym szlakiem w kierunku znanej z „Biegu Piastów” Polany Jakuszyckiej, skąd podjedziemy pociagiem trasą Kolei Izerskiej do Szklarskiej Poręby. Stamtąd po uzupełnieniu zapasów udamy się czerwonym szlakiem już w Karkonosze, aby zobaczyć po drodze Wodospad Kamieńczyka i dotrzeć na Halę Szrenicką i Szrenicę (1362 m n.p.m.). Po odpoczynku czeka nas już łatwa wędrówka grzbietem, a po drodze możemy wstąpic do Voseckiej Boudy skosztować czeskiego piwa, zobaczyć Źródła Łaby oraz Śnieżne Kotły. Na nocleg udamy się żółtym szlakiem do Schroniska „Pod Łabskim Szczytem”, skąd po zachodzie Słońca można podziwiać także nocną panoramę Szklarskiej Poręby i Gór Izerskich.

Dzień 2

Dzień trzeci (środa, 2.05.2018)

Schronisko „Pod Łabskim Szczytem” – Śnieżne Kotły – Wielki Szyszak – Przeł. Karkonoska (Schr. „Odrodzenie”) – Słonecznik – Schr. „Strzecha Akademicka” -> Schronisko „Samotnia”

czas przejścia – 6:00 h, 18,6 km, suma podejść: 873 m

https://mapa-turystyczna.pl/route/y31m

Tego dnia warto w miarę możliwości wyruszyć wcześniej, ponieważ czeka nas najpiękniejsza część trasy, więc planujemy zatrzymywać się cześciej gdzieś po drodze. Po śniadaniu wrócimy żółtym szlakiem na Śnieżne Kotły, skąd będziemy z góry podziwiać polodowcowe stawy i skalne urwiska. Następnie czerwonym szlakiem przejdziemy nad Śnieżnymi Kotłami, przez gołoborza Wielkiego Szyszaka, miniemy Czeskie i Śląskie Kamienie aby dotrzeć na Przeł. Karkonoską, gdzie planujemy krótki odpoczynek w Schronisku „Odrodzenie”. Dalej mijając po drodze skałki Słonecznik dotrzemy na punkt widokowy na Kocioł Wielkiego i Małego Stawu, skąd rozpościerają się jedne z najpiękniejszych widoków w tych górach. Zejdziemy niebieskim do „Strzechy Akademickiej” aby po zakwaterowaniu udać się na lekko do miejsca uznawanego, za najpiękniejsze w Karkonoszach – Schroniska „Samotnia” nad Małym Stawem, gdzie planujemy dłużej posiedzieć, bo nocleg mamy nieopodal w „Strzesze” 😉

Dzień 3

Dzień czwarty (czwartek), 3.05.2018)

Schronisko „Strzecha Akademicka” – „Dom Śląski” – Śnieżka – Czarna Kopa – „Jelenka” – Skalny Stół – Schr. PTTK „Przeł. Okraj”

czas przejścia – 4:10 h, 12.7 km, suma podejść: 616 m

https://mapa-turystyczna.pl/route/m4u1

W tym dniu trasa będzie raczej dość krótka. Po śniadaniu, na które również warto udać się do pobliskiej „Samotni” wrócimy niebieskim szlakiem na główny grzbiet Karkonoszy i mijając Dom Śląski idąc czerwonym zdobędziemy najwyższy szczyt tego pasma, a zarazem Czech – Śnieżkę (1602 m.n.p.m.) z kaplicą św. Wawrzyńca oraz słynnym obswerwatorium w kształcie „spodka”. Po odpoczynku oraz podziwianiu rozległej panoramy miniemy Czarną Kopę oraz zajrzymy do czeskiego schroniska „Jelenka”, skąd posileni lokalnymi przysmakami i specjałami za moment dotrzemy na kolejny punkt widokowy – Skalny Stół. Stamtąd niedaleko już na Przełęcz Okraj, gdzie w schronisku spędzimy kolejną noc, a w pobliskiej wiosce spróbujemy uzupełnić zapasy pożywienia na kolejny dzień.

Dzień 4

Dzień piąty (piątek, 4.05.2018)

Przeł. Okraj – Przeł. Kowarska – Mała Ostra – Skalnik – Wołek – Skalny Most – Starościńskie Skały – Schronisko PTTK ” Szwajcarka”

czas przejścia – 7:10 h, 24.5 km, suma podejść: 638 m

https://mapa-turystyczna.pl/route/m4um

Tego dnia czekają nas krajobrazy nieco inne niż podczas poprzednich dni wędrówki. Po śniadaniu wyruszamy żółtym szlakiem, aby po dotarciu na  Przełęcz Kowarską znaleźć się w Rudawach Janowickich. Zatrzymamy się na dłużej na punkcie widokowym na Małej Ostrej, a po obejrzeniu panoramy Karkonoszy zmienimy szlak na niebieski i zdobędziemy najwyższy szczyt Rudaw Janowickich – Skalnik (945 m n.p.m.). Pomimo, że tego dnia trasa jest dłuższa – wędrować będziemy grzbietem raczej tracąc wysokość, więc droga nie powinna być męcząca, a po drodze będziemy mijać liczne malownicze formy skalne – m.in. Skalny Most oraz Starościńskie Skały z kolejnym punktem widokowym. Dotrzemy w znane wielu miłośnikom wspinaczki Góry Sokole, a na nocować będziemy w schronisku „Szwajcarka”. Po posileniu się pierogami warto pójść na lekko na zachód Słońca (a może rano też na wschód) na pobliski Sokolik.

Dzień 5

Dzień szósty (sobota, 5.05.2018)

Schronisko PTTK „Szwajcarka” – Sokolik – Trzcińsko -> Jelenia Góra Sobieszów – Zamek „Chojnik” – Przesieka O.W. „Zielona Gospoda”.

czas przejścia – 3:35 h, 10.7 km, suma podejść: 605 m

https://mapa-turystyczna.pl/route/m4us oraz https://mapa-turystyczna.pl/route/m4uz

W sobotę planujemy wyruszyć tuż po śniadaniu, bo musimy dotrzeć na czas do Bazy finałowej, gdzie będzie czekała na nas pyszna obiadokolacja. Wejdziemy czerwonym szlakiem na niezbyt wysoki lecz bardzo malowniczy szczyt Sokolika, skąd zobaczymy panoramę m.in. Karkonoszy, Rudaw Janowickich, Gór Izerskich,a następnie zejdziemy niebieskim do stacji Trzcińsko, skąd bezpośrednim pociągiem dotrzemy do Sobieszowa. Stamtąd udamy się na Zamek „Chojnik”, skąd zielonym już niedaleko do Przesieki – naszej Bazy Finałowej, gdzie w ośrodku „Zielona Gospoda” oprócz obiadokolacji, ogniska i kiełbasek czekają na nas liczne konkursy, rywalizacja finałowa i zabawa taneczna do białego rana w doborowym towarzystwie 😉

Dzień 6

Trasy są raczej średniej trudności i mogą zostać zmienione w zależności od warunków pogodowych oraz kondycji uczestników, ale raczej będziemy się starali trzymać się ustalonego planu. Podejścia przez pierwsze dwa dni nie powinny sprawić większych kłopotów, a te nieco dłuższe fragmenty tras prowadzą grzbietami, więc raczej każdy powinien sobie poradzić. Zapraszamy więc do wspólnej wędrówki z nami i przeżycia niezapomnianej przygody jaką z pewnością będzie 54 Rajd Majowy UEK. Oczywiście mile widziani gitarzyści oraz inni „grajkowie”, wieczorem w schronisku zawsze weselej. Wielu z nas pamięta i bardzo dobrze wspomina słynny rajd w Karkonoszach przed pięcioma laty oraz zwycięską grupę nr… zgadnijcie jaki ;)) Tej wiosny znów wracamy w to miejsce. Jak będzie w tym roku? Wszystko zależy od Was, więc do zobaczenia na szlaku 🙂

Tomek: tomeks85@o2.pl
Ania: awilk.95@o2.pl