TRÓJECZKA (Ola, Cysia i Wy) – trasa dla tych, którzy:
- szukają czegoś więcej niż komercyjne wyjście na Śnieżkę,
- tęsknią za kameralną atmosferą górskich wypadów,
- cenią sobie alternatywne rozwiązania,
- chcą poznać tajemnice Karkonoszy i poczuć magię Gór Izerskich,
a przede wszystkim przeżyć wyjątkowe 5 dni w kontakcie z naturą i w gronie fantastycznych ludzi!
Rajd rozpoczniemy wraz z innymi grupami późnym wieczorem 30 kwietnia, wsiadając o godz. 23:28 w Krakowie do pociągu TLK „Pogórze”. Będziemy mieć przed sobą całonocną podróż, podczas której będzie okazja, by się lepiej poznać, ale i wyspać przed czekającą nas przygodą. Po porannej przesiadce we Wrocławiu, dotrzemy w końcu o godz. 9:34 do Jeleniej Góry, skąd udamy się autobusem na miejsce rozpoczęcia naszego szlaku.
Dzień 1
Naszą wędrówkę rozpoczniemy w Karpaczu, skąd wyruszymy ku Kotłom Małego i Wielkiego Stawu. Zanim jednak wejdziemy na niebieski szlak, obejrzymy największy zabytek tego miasta – niezwykłą świątynię Wang. Chwilę później będziemy się już wspinać w górę niezbyt męczącą ścieżką, prowadzącą przez las i polany. W jej górnej części wejdziemy do niezwykłej skalnej krainy – celu naszej wspinaczki. Jest to najbardziej malownicze miejsce Karkonoszy ze skalnymi urwiskami, naturalnymi jeziorami i pięknym schroniskiem Samotnia. Zestawienie tych elementów tworzy krajobraz, robiący wrażenie na każdym turyście (nic dziwnego, że w jednym z polskich filmów Kotły udawały nawet Andy ). A będzie to dopiero początek naszej trasy…
Dalej udamy się Drogą Przyjaźni Polsko-Czechosłowackiej przez Tępy Szczyt (1388 m n.p.m.) w kierunku Przełęczy Karkonoskiej (1198 m n.p.m.). Oczom naszym ukaże się rozległa górska polana „graniczna” z dwoma schroniskami – polskim i czeskim.
Po chwili odpoczynku w tym miejscu czeka nas krótki odcinek graniczny szlaku czerwonego, wiodący przez Ptasi Kamień (1217 m n.p.m.)oraz delikatne zejście w dół w poszukiwaniu Chatki AKT, czyli naszego miejsca noclegowego (podobno znalezienie jej stanowi nie lada wyzwanie!). Po zakończonym (mamy nadzieję) sukcesem poszukiwaniu i penetracji Bażynowych Skał będziemy mogli odpocząć w tym klimatycznym miejscu i nawiązać rozmowę z nietuzinkowym chatkowym.
Długość: ok. 18 km, Czas: 5-6 h
Dzień 2
Drugiego dnia, naładowani energią, zaatakujemy drugi co do wielkości szczyt polskich Karkonoszy o dość zabawnej nazwie – Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.). Jednak wcześniej czekać nas będzie wędrówka łagodną, kamienistą ścieżką wśród skał, a właściwie Śląskich i Czeskich Kamieni . Dalej maszerować będziemy nadal szlakiem czerwonym na Łabski Szczyt (1471 m n.p.m.), po drodze podziwiając Śnieżne Kotły (miejmy nadzieje, że pozbawione już białego puchu ). Cały ten odcinek do Szrenicy prowadzi ponad granicą lasu, więc będzie okazja, by podziwiać karkonoskie panoramy, szczególnie ze szczytu (1362 m n.p.m.), skąd dodatkowo roztacza się piękny widok na położoną w dole Szklarską Porębę – naszą metę noclegową oraz Góry Izerskie – cel dnia następnego.
Po odpoczynku i posileniu się ruszymy na dół, nadal trzymając się szlaku czerwonego. Dotrzemy w końcu do niezwykłego miejsca, jakim jest Wąwóz i Wodospad Kamieńczyka (jego baśniowy urok docenił między innymi reżyser Opowieści z Narnii, kręcąc tutaj sceny do swojego filmu), a potem do równie ciekawego miejsca noclegowego – Chatki Robaczka ( link: http://www.chatkarobaczka.pl/) na obrzeżach Szklarskiej Poręby. Tam czekać na nas będzie sympatyczny Pan Robaczek i garść atrakcji… Po uwolnieniu się od ciężkich plecaków z lekkością polecimy zwiedzać Szklarską Porębę, czyli turystyczną stolicę Karkonoszy.
Długość: ok. 16 km, Czas: 5 h
Dzień 3
Kolejnego dnia zmienimy nieco krajobraz przechodząc z Karkonoszy w zdecydowanie mniej znane Góry Izerskie. Naszą wędrówkę tego dnia rozpoczniemy w Jakuszycach, dokąd udamy się ze Szklarskiej Poręby Górnej Koleją Izerską, uważaną za jedną z najciekawszych w Polsce i będącą niewątpliwie jedną z wielu karkonoskich atrakcji. Ze stolicy polskich biegów narciarskich ruszymy czerwonym szlakiem, mijając po drodze Samolot i kończąc podejście odpoczynkiem w schronisku „Orle”, które stanowi pozostałość starej hutniczej osady szklarskiej.
Następnie przekroczymy granicę na Graniczniku (870 m n.p.m) i obchodząc szczyt Bukovec (1004 m n.p.m.) górujący nad okolicą zejdziemy w dół do osady Jizerka, która stanowi skrzyżowanie wielu turystycznych szlaków, prowadzących zarówno z Polski, jak i Czech. Tam będzie okazja, by odwiedzić malutkie Muzeum Gór Izerskich. Potem pokonamy spory odcinek wpierw czerwonym, a potem zielonym szlakiem przez łagodne szczyty pod wspólną nazwą Střední jizerský hřeben, aż do miejscowości Bílý Potok. Tam przenocujemy w domkach w Ośrodku Rekreacyjnym „Jizerky” (link: http://www.jizerkybp.unas.cz/), a wieczorem pośpiewamy przy dźwiękach gitary. J
Długość: ok. 20 km, Czas: 5-6 h
Dzień 4
Ostatniego dnia wędrówki grupowej wdrapiemy się pod Paličník żółtym szlakiem, a następnie ruszymy niebieskim na Smrk (1124 m n.p.m.), skąd wchodząc na wieżę widokową, ostatni raz rzucimy okiem na panoramę czeskiej strony Gór Izerskich. Nieopodal leży polski sąsiad czeskiego szczytu – polski Smrek (1123m n.p.m.), stamtąd zielonym szlakiem zejdziemy łagodnie na Stóg Izerski (1117 m n.p.m.). Po drugim śniadaniu w Schronisku na Stogu, zejdziemy do leżącego w dole uzdrowiskowego Świeradowa-Zdroju. Stamtąd autokarem przejedziemy w ok. 45 min do Jeleniej Góry- Sobieszowa.
Tam zwiedzimy Zamek Chojnik stojący na skalistym wzgórzu (627 m n.p.m) i górujący nad okolicą. Według legendy mieszkała w nim jedna z pierwszych feministek – Kunegunda, która wystawiała rycerzy-adoratorów na takie próby, że przeważnie kończyli w przepaści J. My jednak zamierzamy zakończyć tę wizytę cali i zdrowi, by udać się przez Przełęcz L. Różyckiego zielonym szlakiem na finał Rajdu do Przesieki, jednej z najpiękniej położonych wiosek w Karkonoszach… Tam w Zielonej Gospodzie (link: http://zielonagospoda.pl/) czeka nas wieczór i noc pełne atrakcji, konkursów i świetnej zabawy wspólnie z pozostałymi uczestnikami Rajdu!Długość: ok. 20 km, Czas: 5 h
W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy:
Ola Gucwa +48603646665 e-mail: gucwa.ola@gmail.com
Marcelina Martyniak +48501773236 e-mail: marcelinamartyniak@gmail.com
Znajdziesz nas także na każdym czwartkowym spotkaniu PTTK w siedzibie na UEKu,
Paw. A pokój -109 o godzinie 18.
Zapraszamy do wspólnego wędrowania!
zapisy(trasa pełna)