Grupa „Szósteczka” w tym roku ma okazję zaprosić na wspólne majowe wędrowanie po Sudetach Środkowych (Góry Sowie, Góry Kamienne). W ciągu tych kilku dni zdobędziemy dwa szczyty Korony Gór Polski (Wielka Sowa, Waligóra), wejdziemy na cztery wieże widokowe (Kalenica, Wielka Sowa, Ruprechtický Špičák, Stożek Wielki) odwiedzimy dwa kompleksy z hitlerowskiego projektu Riese (sztolnie Walimskie, kompleks Soboń), zdobędziemy ruiny dwóch zamków, zanocujemy w dwóch wiatach turystycznych typu skandynawskiego. Przejdziemy kilkadziesiąt kilometrów i spędzimy miło sporo czasu.
[spoiler title=”Pracujesz? Do nas możesz dojechać później. Zobacz więcej” open=”0″ style=”1″]Osoby które nie mogą wyjechać z nami pociągiem mogą dotrzeć do nas w późniejszym terminie we własnym zakresie. Poruszamy się po górach na południe od Wałbrzycha. Prowadzi do nas droga krajowa nr 35 oraz drogi wojewódzkie nr 350 i 351 Biegnie też linia kolejowa relacji Wałbrzych – Kłodzko. Ze złapaniem stopa nie powinno być problemu. Osoby zainteresowane późniejszym dołączeniem proszę o kontakt na maila petrov.k@wp.pl (ustalimy termin, sposób i miejsce dołączenia).
[/spoiler]
Poniżej planowany przebieg trasy szósteczki
Dzień 1 (30. kwietnia 23.00, 1. maja )
Naszą przygodę rozpoczniemy od zbiórki 30. kwietnia 23.00 w głównej hali (tej z elektronicznymi wyświetlaczami) na Dworcu Głównym w Krakowie. O godz. 23.38 udamy się pociągiem z przesiadkami we Wrocławiu (58 min na przesiadkę) i Wałbrzychu (30 min na przesiadkę) do stacji Nowa Ruda Zdrojowisko. Planowana godzina dojazdu na stację docelową 9:30. Stąd rozpoczniemy wędrówkę żółtym szlakiem na Polanę Bielawską gdzie dołączymy do Głównego Szlaku Sudeckiego (czerwony). Czerwonym szlakiem dojdziemy na Kalenicę (964 m n.p.m) gdzie jest znajduje się stalowa wieża widokowa z 1932 r. Dalej szlak poprowadzi nas przez Przełęcz Jugowską na najwyższy szczyt Gór Sowich – Wielką Sowę (1015 m n.p.m., zaliczany do Korony Gór Polskich). Następnie udamy się do Walimia, gdzie zwiedzimy Sztolnie Walimskie należące do hitlerowskiego kompleksu budowli Riese. Stamtąd przejdziemy do miejscowości Rzeczka, gdzie przenocujemy w ośrodku turystycznym „Pod przełęczą”. Warunki w ośrodku pozwolą nam zregenerować siły po ciężkiej nocy i dniu by nabrać energii na następne dni :).
Panoramka 360 stopni z Kalenicy
Czas trasy: 6:15 h długość 24 km, suma podejść 800 m
Dzień 2 (2. maja)
Wędrówkę zaczniemy czerwonym szlakiem następnie przejdziemy żółtym rowerowym wchodząc po zboczach Osówki. Podążając krętą trasą po wśród kolejnych szczytów dojdziemy do części naziemnej kompleksu Soboń (jeden z części Riese). Po dołączeniu do niebieskiego szlaku skierujemy się na przełęcz Marcową. Na przełęczy zmienimy szlak na czerwony, którym zejdziemy do Jedlinki. Wkroczymy teraz w Góry Suche (jeden z członów Góry Kamiennych). Dalej trafimy na ruiny zamku Rogowiec gdzie dołącza żółty szlak. Mijając liczne formy skalne dojdziemy do schroniska PTTK Andrzejówka skąd podejdziemy na Waligórę (936m n.p.m.) najwyższy szczyt Kamiennych (zaliczany do Korony Gór Polskich). Następnie zejdziemy do Ruin zamku Radosno. Następnie udamy się w kierunku wiaty turystycznej typu skandynawskiego gdzie przenocujemy. Wiata z 3 stron otoczona ścianami, drewniana podłoga, więc jest możliwość (względnie ;)) wygodnego wyspania się.
Czas trasy 6:10 h, długość: 23 km, suma podejść 800 m
Dzień 3 (3. maja)
Wypoczęci ruszymy żółtym szlakiem w kierunku Waligóry, po czym skręcimy w czarny szlak biegnący do granicy kraju. Około 10 min później po przekroczeniu granicy zdobędziemy Ruprechtický Špičák (880 m n.p.m.) gdzie na szczycie znajduje się wieża widokowa. Następnie cofniemy się kawałek by dojść do szlaku zielonego. Idąc dalej wzdłuż granicy dojedziemy do przełęczy Sokołowskiej gdzie skręcimy na czarny szlak wiodący do Sokołowska. Potem udamy się żółtym szlakiem wiodącym przez Stożek Mały na Stożek Wielki (840 m n.p.m. wieża widokowa). Na Stożku poszukamy wiaty skandynawskiej gdzie przenocujemy.
Czas trasy 5 h, długość: 23 km, suma podejść 800 m
Dzień 4 (4. maja)
Dzisiejszy dzień to wyścig z czase , trzeba zdążyć na pociąg kilka km dalej. Przejdziemy ponownie przez szczyt Wielkiego Stożka. Idąc dalej żółtym szlakiem dojdziemy do drogi krajowej 35, którą szybko przekroczymy i wejdziemy na zielony szlak, którym zdobędziemy Dzikowiec (836 m n.p.m.). Dalej udamy się do na stację PKP Boguszów-Gorce skąd o godz 12.16 odjedziemy do Jeleniej Góry. Po dojechaniu pociągiem przesiądziemy się w autobus i dojedziemy do bazy finałowej w Domu Wczasowym Zielona Gospoda w Przesiece gdzie czeka nas wspólna zabawa w towarzystwie wszystkich grup.
Czas trasy pieszej 3 h, długość: 9 km, suma podejść 400 m
Czas przejazdu pociągiem relacji Wałbrzych – Jelenia Góra: 1 h
Dzień 5 (5. maja)
Żegnamy się z Sudetami. Autokarem dostajemy się na dworzec PKP w Jeleniej Górze skąd bezpośrednim pociągiem wrócimy do Krakowa.
Zastrzegam możliwość modyfikacji i zmiany trasy podczas trwania rajdu (mam nadzieję, że takiej potrzeby nie będzie).
Potrzebny będzie ciepły śpiwór (noc po drugim i trzecim dniu spędzona będzie na świeżym powietrzu w zadaszonej otoczonej ścianami wiacie typu skandynawskiego). Dodatkowo przyda się karimata, czołówka, coś przeciwdeszczowego, dobre, wygodne buty i pozytywne nastawienie do pokonywanych trudności :).
Poradnik Bruce’a jak się pakować w góry
W cenę wliczony jest transport , noclegi , wejście do muzeum Sztolni Walimskich , wejście na wieżę na Wielkiej Sowie.
Zapraszamy 🙂
Kontakt:
Byq – petrov.k@wp.pl
Bruce
zapisy(trasa pełna)